EGTwins - logo

JAKÝMI ZPŮSOBY LZE VYTVOŘIT WEBOVÉ STRÁNKY?

Online nástroj, CMS, nebo si nechat web vytvořit na míru?

Řadě lidí začínající s podnikáním vrtá hlavou, jak se vůbec prezentovat. V dnešní době se jako základ bere prezentování prostřednictvím webové stránky. Ale jak si takové stránky obstarat? Tento článek Vás seznámí s rozdílem mezi redakčními systémy (CMS), webovými službami a stránkami vytvořenými programátorem/firmou na míru. Článek je zaměřen hlavně na ty, kteří s vývojem stránek nemají zkušenosti a nepředpokládá se, že mají znalosti programování a kódování.

Z počátku je dobré si říct, co se od stránky očekává. Tím je například myšleno, zda se očekává kvalitní a moderní design, schopnost obsah editovat, rychlost vývoje, celková cena a další faktory. Nabízí se více způsobů, jak stránky obstarat, jedná se například o následující možnosti:


Vytvoření stránky pomocí některého z redakčních systémů (CMS)

Jedná se o velmi obsáhlé téma, každopádně tato část se pokusí obecně popsat samotné CMS. Nejznámější z těchto systémů je určitě WordPress. Mezi hlavní výhody patří možnost vytvoření stránek bez nutnosti zasahování do kódu, případně není potřeba programovat různé funkční části webu. Uživatel si vzhled stránky může vybrat pomocí různých šablon, které jsou ve většině případů zdarma a rozšířit si funkce webu pomocí tzv. pluginů. Pokud člověk umí kódovat a programovat, může si šablony a pluginy sám naprogramovat nebo si někoho, kdo se orientuje ve vývoji stránek pomocí CMS, zaplatit. Ve většině případů jsou tyto systémy zdarma a stránky mohou běžet na Vašem hostingu. Tudíž si stránky může vytvořit i uživatel bez větších zkušeností s vývojem stránek.

Každopádně, je to systém, který se musí instalovat na webový server, takže pokud je uživatel "IT analfabet", systém zřejmě vůbec ani nespustí. Hlavním problémem většiny redakčních systémů je skutečnost, že se může vyskytnout chybovost stránek a taktéž nejsou některé redakční systémy dodělané. Například stránka bez problému funguje a najednou přestane z ničeho nic fungovat, jelikož plugin stránky není aktualizovaný. Nebo už jednoduše řečeno není podporovaný, což může zapříčinit nefunkčnost celých stránek. Pokud uživatel nemá zkušenosti s vývojem webu, musí si zaplatit někoho jiného, kdo mu stránky opět zprovozní. Také určitě stojí za zmínění, že celková funkčnost a vzhled je omezen různými šablonami a pluginy, díky čemuž nemusí stránka naplňovat očekávané funkce, jaké si uživatel z počátku představoval. Faktem je, že většinu pluginů zdarma si vytvoří nějaký programátor pro vlastní potřebu, volně je sdílí ostatním a nikdo nezaručuje, že daný plugin bude správně a nadále pracovat tak, jak má. Samozřejmě si může uživatel obstarat placené šablony a pluginy, které budou fungovat mnohem lépe a kvalitně než ty zdarma.

Bohužel rychlost některých systémů není oslnivá a mohou velmi zatížit server. Určitě je také důležitý faktor, že valná většina těchto systémů má velký problém s validací, což znamená plno chyb v kódu, které mohou mít v krajních případech vliv i na celkovou pozici ve vyhledávačích. Někteří uživatelé nepodnikají v oboru informačních technologií a grafiky, takže celkové rozložení prvků na stránce, případně vzhled, záleží primárně na nich. Občas i administrativní prostředí jsou tak komplexní, že z počátku musí uživatel obětovat nějaký čas na zorientování. A ruku na srdce, čas jsou peníze, takže čas, který uživatel může využít ke svému podnikání, musí využít na vývoj stránek v těchto systémech. Proto je nutné si hned na začátku říct, co od stránek očekávat a zda nebude ničemu vadit obětovat svůj volný čas na vývoj.

Na závěr k CMS je však nutno zmínit, že se tyto systémy stále vylepšují, čímž se mohou eliminovat některé negativní prvky popsané výše.



Využití některých webových služeb

Webové služby jsou pro většinu z mladší generace velmi známé a s řadou těchto systémů se setkali i na základní škole. Mezi hlavní výhody patří určitě to, že uživatel si nemusí vůbec nic studovat, mít žádné zkušenosti s vývojem stránek. Stačí se zaregistrovat, přihlásit a přes klikání si zvolit design (vybere si nějakou zajímavou šablonu) a funkční prvky webu. Jedná se tedy o jednodušší formu tvorby webových stránek než v CMS. Některé tyto služby jsou zdarma, jiné placené, ale za to zaručují více možností pro úpravu webu. Platby probíhají různě, většinou však měsíčním tarifem, kdy uživatel zaplatí od desítek až po tisíce korun, kdy v ceně může mít samotný webový prostor a webovou doménu.

Pokud uživatel využívá systém zdarma, ve valné většině případů se na stránku vloží automaticky reklamy, což může u některých stránek kazit dobrý dojem. Proto je nutné si zaplatit za nějaký typ balíčku, který odstraní reklamy, případně přidá i další služby. Když se rozhodne uživatel přidat další funkční prvky webu, může být zklamán, jelikož tyto systémy již nemusí umožnit naklikat další služby - případně další stránky na web. Což ale u CMS systému jde pomocí různých pluginů, případně si může uživatel pluginy i šablony sám naprogramovat. Zde je však uživatel limitovaný jak šablonami, tak samotnými funkčními prvky. Také je velmi obtížné přesměrovat web na jiný systém. Za zmínění určitě stojí fakt, že spousta těchto služeb je placená a jakmile přestanete platit, skončí Vám tím i Vaše stránka. Jinými slovy, web Vám u některých webových služeb nepatří.

Nebo si nechat stránky kompletně zpracovat

Nyní pomineme fakt, že programátor/firma využije některý ze systémů výše a celou stránku vytvoří tzv. od píky. Takto vytvořené stránky určitě nabídnou vše, co si uživatel představuje a žádá. Nemusí nic řešit, vše za něj udělá programátor/firma. Při tomto vývoji se ve valné většině případů zjistí přesné požadavky klienta, následně se dle těchto požadavků vytvoří grafický návrh stránek, který se s klientem prokonzultuje. Klient tedy bez práce uvidí možnou finální podobu stránky, kterou hlavně může korigovat. Po schválení se pak vývojář, případně celý tým, pustí do vývoje. Takto vytvořené stránky bude mít klient na míru, kvalitnější, stabilnější a validnější než na CMS, aniž by musel věnovat tomuto procesu větší čas – občas postačí jen schůzka u kafíčka. Stránky tak běží rychle, plynule, s kvalitní optimalizací pro prohlížeče a přesně tak, jak si klient žádá.

Každopádně, tím, že vývojář/firma musí stránku tvořit od píky, případně z nějaké své hrubé šablony, celý proces vývoje může trvat déle než u CMS a webových služeb. Také může být cena i mnohonásobně vyšší. Za kvalitu se prostě platí. Pokud stránku dělá nějaký freelancer, který v tomto vývoji začíná, nikdo nezaručuje, že stránka bude napsaná kvalitněji než v CMS, nebo prostřednictvím webových služeb. Každopádně s takovým člověkem se dá určitě domluvit na nižší ceně, případně na delší spolupráci, kdy může v průběhu času stránky zdokonalovat.

Co však nabízí EGTwins?

EGTwins se primárně zaměřuje na vývoj kompletního zpracování webových stránek. Jsou vytvářené profesionálně, na míru dle představ a požadavků klienta. Za zmínění stojí fakt, že jsou vyvíjeny v podobné cenové relaci jako stránky vytvořené v CMS, případně u webových služeb. Samozřejmostí je zajištění hostingu a domény (případně její převod).

Aby byl web co nejvíce úspěšný, musí se však o něj někdo starat. Nabízíme Vám k námi vytvořeným webům řadu zajímavých servsiních balíčku. Co Vám tyto balíčky nabízí? Za měsíční poplatek budete mít při ruce svého administrátora stránek, doménu, webový prostor, pravidélné zálohy, aktualizace fuknčních prvků stránky, konzultace a technickou podporu. V případě vyšších a individuálních servisních balíčků je v ceně přidávání/starání se o obsah webu za Vás a také možnost „programátorské podpory“, kdy budete mít při ruce „vlastního“ programátora! Více informací o službách EGTwins naleznete zde.

Doufám, že jste se v tomto článku dočetli zajímavé informace ohledně možností vývoje webových stránek. Pokud byste měli připomínky k článku, dotaz na naše služby, nebo návrh na nějaký článek, budeme velmi rádi za Vaši zprávu.

Tento článek byl napsán ze zkušeností autora a jiných webových vývojářů, kteří své zkušenosti veřejně sdílí na svých webech


Přidáno 17-04-2020, Autor: Milan Řehoř